Harran Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARUZEM) bünyesinde yürütülmekte olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Yabancı Dil II ve Türk Dili II derslerine yönelik olarak 5100 öğrencinin katıldığı 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Ara Sınavları 30 Mart 2018 tarihlerinde sabah 09.30'da olmak üzere toplam tek oturum halinde ve merkezi olarak Şanlıurfamızın tüm ilçelerinde yapıldı ve 90 dakika sürdü. Harran Üniversitesi - Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Anadolu Üniversitesi (Açıköğretim Fakültesi), Atatürk Üniversitesi (Açıköğretim Fakültesi) ve (Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi)'nin ardından merkezi sınav yapabilen 4. üniversite oldu. Merkezi sınavımız aynı anda Akçakale, Birecik, Bozova, Eyyübiye, Haliliye, Hilvan, Siverek, Suruç, Viranşehir ve Yenişehir ilçelerimizde aynı anda başlatılıp ve bitirildi.  Yaklaşık 5100 öğrencinin katıldığı merkezi sınavda yaklaşık olarak 700 personel görev aldı.  Merkezi Sınavın gerçekleştirilebilmesi için piyasada 90.000,00 Türk Lirası karşılığında satılan Görevli ve Öğrenci İşlemleri yazılımı PHP ve MYSQL dili ile Dr. Öğr. Üyesi Dursun Akaslan ve Müh. Abdulkerim ENEŞ'in mesai sınırlarını aşarak 7 gün içerisinde hazırlaması ile Harran Üniversitesine kazandırıldı. 

 
 

Dr. Öğr. Gör. Ahmet Turan Doğan, Dr. Öğr. Gör. Nazmiye Gürel Cennet Kuşu ve Öğr. Gör. Hasan Burak Oğuz koordinatörlüğünde, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi ve Yabancı Dil dersini veren öğretim görevlilerimiz tarafından her ders için özel olarak 40 soru hazırlandı.  HARUZEM Yayın Komisyonu tarafından seçilen 20 soru üzerine Soru Kitapçıkları A ve B Türü olmak üzere hazırlandı. Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Müdürü Mustafa Çakıllı ve Matbaa Personelinin yoğun çalışmaları ile 5200 kitapçık A ve B olmak üzere 7 gün içerisinde basılarak HARUZEM'e teslim edildi. Gen. Sek. Abdülhalin Dündar ve Satın Alma Şube Müdürü Cebrail Saruhan'ın mesai saatleri içinde ve dışında yaptıkları yoğun çalışmalar ile Merkezi Sınavın uygulanması için gerekli olan mukavva, sınav kutuları, soru kitapçıkları ve cevap kağıtları dönüş paketleri, optik formlar ve optik okuyucu sistemleri, vb. tüm malzemeler 7 gün içerisinde satın alınıp ve teslim edildi. Sınav Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Dursun Akaslan ve Merkez Sınav Görevlilerimiz Faruk Yıldız, Abdulkerim Eneş, Mithat Yetkin ve Mehmet Yaşar Duru tarafından gece ve gündüz yapılan çalışmalar ile kitapçıklar ve optik okuyucular 179 sınav salonuna göre sınıflandırıldı, poşetlendi ve mukuvvalanarak Bina Kutularına yerleştirildi. Rek. Yrd. Prof. Dr. Bürhan AKPUNAR ve Gen. Sek. Abdülhalim DÜNDAR tarafından merkezimiz devamlı ziyaret edilerek süreç takip edildi. 

 

Şekil 1. Salon Sınav Evraklarının Hazırlanması29 Mart 2018 tarihinde Sınav Nakil Görevlileri ve Şöförlerimiz tarafından Akçakale,Birecik, Bozova, Eyyübiye, Hilvan, Siverek, Suruç, Viranşehir ve Yenişehir ilçelerimize Bina Sınav Kutuları herhangi bir sorun yaşanmaması için 1 gün önceden ve Haliliye ilçemize ise sınav günü sınav salon evrakları Bina Yöneticilerine özel kutularında ve güvenli şekilde kelepçelenerek teslim edildi. Cevap Anahtarı Dönüş Poşetleri için dikkat çekmeyen Gri Renkli Kutular ve Soru Kitapçıklarının teslimi için Mavi Kutular tercih edildi. 
 


Şekil 2. Bina Sınav Kutularının Dağıtılması
 
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Ara Sınavları 30 Mart 2018 tarihlerinde sabah 09.30'da olmak üzere toplam tek oturum halinde ve merkezi olarak Şanlıurfamızın tüm ilçelerinde yapıldı ve 90 dakika sürdü. İl ve İlçe Merkezlerimizde bulunan 27 binada ve 79 salonda sınavın huzur ve güven içinde uygulanabilmesi 29 adet Bina Sınav Sorumlusu, Yardımcısı, Bina Yöneticisi ve Yardımcısı Görevlendirildi. Üniversitemizin tüm insan kaynakları salon başkanı, gözetmen, bina güvenlik görevlisi, taşıyıcı ve hizmetli adı altında görev aldı. Sınavın sorunsuz bir şekilde uygulanabilmesi için HARUZEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Dursun AKASLAN Sınav Koordinatörü olarak, Arş. Gör. Dr. Ragip TERZİ Sınav Koordinatörü Yardımcısı olarak,  Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Mehmet Bakır BÜTÜN, Arş. Gör. Mehmet Emin TENEKECİ  ve Dr. Öğr. Üyesi Fatih ÇİĞERCİ Merkezi Sınav Görevlisi olarak 07:30'da hazır bulundu.
 

Şekil 3. Sınav Saati Yaklaşıyor


 
Şekil 4. HARUZEM Sınavı BaşladıŞekil 5. Sınav Bitiyor


 

ÖĞRETİM YÖNETİM SİSTEMİ

ÖYS: uzaktanegitim.harran.edu.tr
Kullanıcı adınız: Öğrenci Numaranız
Şifreniz: T.C. Kimlik Numaranız
Giriş yaptıktan sonra e-posta adresinizi güncelleyiniz.

ÜCRETLER


ÖNLİSANS = 30 TL
LİSANS = 45 TL 

Vakıfbank ATMè
Ödemelerè 
Eğitim ve Sınav Ödemeleri
è 
Üniversite Ödemesi 
è 
Harran Üniversitesi Uzaktan Eğitim(Kodu: 19)
è
“GİRİŞ”è
 Ders Seçè 
“ GİRİŞ”
è
Öğrenci Numarası ” è
 “GİRİŞ” è  
Cep Telefonu Numarası (507*******)
è
“GİRİŞ” è  
“ONAY”  
è  

ŞABLONLAR

1.1. e-Kitap [word, pdf]
1.2.1. Çözümlü e-Alıştırma Soruları (A) [word, pdf]
1.2.2. Çözümsüz e-Alıştırma Soruları (A) [word, pdf]
1.3. e-Sunum [power point, pdf]
1.4.1. Çözümlü e-Alıştırma Soruları (B) [word, pdf]
1.4.2. Çözümsüz e-Alıştırma Soruları (B) [word, pdf]

KURSLAR