Çevrimiçi (Online) Sınav Sistemi Giriş Bilgileri

Çevrimiçi (online) sınav sistemine giriş şifresi öğrenci bilgi sistemi (OBS) şifrenizdir. OBS'ye E-devlet üzerinden giriş yapan veya henüz OBS şifresi almamış öğrencilerin acil olarak OBS şifresi edinmeleri zorunludur. Aksi takdirde sınav sistemine giriş sağlayamayacaklardır. Bu nedenle henüz OBS şifresi edinmemiş öğrencilerimizin aşağıdaki linke tıklayarak şifre almaları ve bu şifreyle bir kez OBS'ye girmeleri gerekmektedir.

OBS Şifresi almak için tıklayınız. 

Şifre alırken sorun yaşayan öğrencilerimiz Öğrenci İşleri Otomasyon Sorumluları ile iletişime geçmelidirler.
 

 
 

Çevrimiçi (Online) Sınav Sistemine İlişkin Sınav Kuralları ve İşleyiş

1-Öncelikle http://haruzem.harran.edu.tr/tr/kilavuzlar/ogrenci-kilavuzlari/ adresinde yer alan “Sınav İşlemleri Sistemi Kullanma Kılavuzu (Çevrimiçi Sınavlar için)” başlığı altındaki kılavuzu detaylı okuyunuz veya sizinle paylaştığımız eğitim videosunu izleyiniz.
2-Sisteme http://haruzem.harran.edu.tr/tr/sinav-sistemleri/cevrimici-sinav-islemleri-sistemi-giris-linkleri/ adresinde yer alan linklere tıklayarak giriş yapabilirsiniz.  Lütfen biriminiz için belirlenen linkten giriş yapınız. *(Lisans Pedagojik Formasyon Sınavları https://sis1.harran.edu.tr adresi üzerinden yapılacaktır).
3-Çevrimiçi sınavlar, ilgili birim tarafından ilan edilen sınav programlarında belirtilen saatlerde başlayacaktır. Herhangi bir dersinizin çevrimiçi sınavı için sisteme, sınav başlama saatinden en fazla 10 dakika öncesinden girebileceksiniz. Sınav saatiniz gelene kadar ekranda geri sayım sayacı görünecektir. Bu nedenle sınavınıza 10 dakikadan daha fazla bir zaman kala sisteme girmeye çalışmayınız.
4-Sınavınız başladığında öncelikle sınav sürenizin kaç dakika olduğuna ekranın üst kısmından bakınız. Süresi biten bir sınava bir daha giriş yapılamaz. Sınavlarınızın süresi soru bazlı değil, toplam süre bazlıdır. Bu nedenle sınav süresi içerisinde bir soruya istediğiniz kadar vakit ayırabilirsiniz.
5-Sınav esnasında internet bağlantınızın kesilmesi, elektrik kesilmesi vb. özel durumlar yaşadığınızda, bağlantınız sınav süresi bitmeden yeniden sağlanırsa sisteme tekrar giriş yaparak sınavınıza kaldığınız sorudan devam edebilirsiniz. Ayrıca tarayıcı veya cihaz uyumsuzluğu gibi nedenlerle dersinin sınavına erişemeyen öğrencilerin farklı bir tarayıcıdan veya cihazdan sınav sistemine tekrar girmeye çalışmaları önerilir. Bu gibi durumlarda tarayıcınızı kapatıp sınav sistemine tekrar giriş yapmanız daha sağlıklı olacaktır. (Not cihaz sürümlerinizin veya tarayıcı sürümlerinizin güncel olmasına dikkat ediniz.)
6-Çevrimiçi (online) sınavlarda verdiğiniz cevapların sisteme kaydedilmesi için, tüm soruları cevapladıktan sonra “Sınavı Bitir” butonuna basmanız gerekmektedir. “Sınavı bitir” butonuna basamayan, ancak sınav süresi bitene kadar aktif olarak sınav sisteminde kalan bir öğrenci de sınavı tamamlamış sayılacaktır. Ancak sınavın normal süresi içerisinde bağlantı kesilmesi nedeniyle sistemden ayrılan öğrenciler ile sınav süresi henüz devam ederken “Sınavı bitir” butonuna basmadan sistemden ayrılan öğrenciler sınavı tamamlamamış olarak işaretlenecektir.
7-Sınav ekranı tam ekran olarak karşınıza çıkacaktır. Sınav ekranından ayrılmaya çalıştığınızda, geri tuşuna bastığınızda, ekranı küçülttüğünüzde, yeni sekme açtığınızda, sınav ekranı dışında farklı bir uygulama açmaya çalıştığınızda, cep telefonu ile girişlerde sınav esnasından telefon araması veya mesaj bildirimi aldığınızda, sistem her türlü girişimi arka planda raporlamakta ve dersi yürüten öğretim elemanının bilgisine sunmaktadır. Bu tür girişimlerin sayısı öğretim elemanının sınavınıza yönelik yapacağı değerlendirmeye (kopya girişimi sayılabilmesi de dahil) etki edebilecektir. Bu nedenle sınav ekranından kasıtlı olarak ayrılmayınız.
8-Sınav tedbirleri kapsamında cevapladığınız veya boş bıraktığınız bir soru için, soruyu geç butonuna bastığınız anda önceki soruya geri dönemeyeceksiniz. Bu nedenle yeni soruya geçmeden önce önceki soruyu işaretlediğinizden emin olunuz.
HARUZEM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENME YÖNETİM SİSTEMİ (MOODLE)

*Giriş linki: ue.harran.edu.tr
*Öğrenciler için kullanıcı adı ve şifre, öğrenci otomasyon sistemi (OBS) giriş bilgileriyle entegre çalışmaktadır. OBS'de yaptığınız şifre değişikliğinde moodle şifreniz de otomatik olarak değişmektedir.
(Giriş yaptıktan sonra e-posta adresinizi kontrol ederek gerekiyorsa güncelleyiniz)
*Ödev türü sınavlar öğrenme yönetim sistemi üzerinden yapılmaktadır.

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ

     
Bilgi talebi, istek, memnuniyet, öneri ve şikayetleriniz için bu bağlantıya tıklayarak kayıt oluşturabilirsiniz. 

ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÖĞRETİMSEL DÜZENLEME TALEP FORMU

Değerli öğrenciler,
Uzaktan eğitimde erişilebilirliği artırmak amacıyla sizlerden gelen talepleri önemsiyoruz. Bu nedenle aşağıda yer alan linke tıklayarak uzaktan eğitim sürecinde derslere ve sınavlara yönelik taleplerinizi içeren kısa formu doldurabilirsiniz.